Reinkarnacja


Ostatnia modyfikacja tematu:
Dział "Wiara"
Encyklopedia OKIEM - strona główna


Cel reinkarnacji
Buddysta traktuje pobyt na świecie jako przykrość. Jego celem jest zniknięcie, czyli przejście do nirwany - stanu niebytu. Reinkarnacja to stopniowe przekonywanie się o tym, że świat to tylko złudzenie.

Reinkarnacja zaprzecza godności
Podstawowym mankamentem koncepcji reinkarnacji jest fakt, że człowiek nie stanowi jednego, niepowtarzalnego bytu. W chrześcijaństwie jest traktowany jako dzieło Boga, dziecko Boga, przyjaciel. Każdy człowiek jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Wierząc, że byliśmy kimś innym, przestajemy być sobą, czyli prawdziwie niepowtarzalnym człowiekiem.

Przeznaczenie - karma
Człowiek zdeterminowany karmą - przeznaczeniem nie może od tego uciec, a gdy próbuje, to popełnia ciężki grzech. W ten sposób ktoś urodzony w biedzie musi w niej umrzeć, a osoba z kasty pariasów (skrajna biedota), czy czyścicieli kanałów, nie może starać się o lepszą pracę.

Dobry przykład dla rasizmu
Zarówno antropozofia jak i faszyzm z chęcią korzystały z myśli wschodnich opartych o teorie reinkarnacji i karmy. Steiner uważał mieszkańców Europy wschodniej za ludzi z gorszą karmą, podobnie idea ta nie przeszkadzała Hitlerowi. Maniheizm, punkt wyjścia dla wielu heretyckich i antyspołecznych nurtów, też był związany z podobnym widzeniem świata. Z tego nurtu wyrosły takie sekty jak katarzy czy albigensi - rujnujący europejskie społeczeństwa do tego stopnia, że jedynym ratunkiem była Inkwizycja.

Dowody z seansów hipnotycznych
Obrońcy reinkarnacji posiłkują się "dowodami" uzyskanymi poprzez tzw. regresję hipnotyczną. "Cofając się" w stanie hipnozy do poprzednich wcieleń, dostarczają rzekome dowody na istnienie reinkarnacji. W rzeczywistości ujawniane są tylko zakodowane w podświadomości informacje z lat dzieciństwa. Pisze o tym Ian Wilson: To właśnie miało miejsce w wypadku osoby, która w hipnotycznym transie recytowała rzekomo średniowieczną angielską "piosenkę o lecie". Jak się okazało, jej źródłem była ballada Summer is Icumen in, na której uproszczoną staroangielską wersję rzuciła ona okiem jako nastolatka, przeglądając History of music ("Historię muzyki") Beniamina Brittena i Imogena Holta (Za serwisem Batman - Czarne strony Kościoła)

Nowoczesna reinkarnacja
Inne współczesne nazwy to metempsychoza, metensomatoza. Charakterystyczne jest silne powiązanie z New Age'm i z "odkrywczymi" pomysłami różnych domorosłych synkretyków. (Synkretyzm, próba, zazwyczaj dyletancka, powiązania w jedną całość niektórych charakterystycznych sloganów z różnych religii). W ten sposób miesza się buddyzm, z gnozą chrześcijańską, antropozofią, taoizmem i religiami animistycznymi. Każda taka próba okazuje się jedynie bardzo powierzchownym i frywolnym traktowaniem idei chrześcijańskich. Powołując się na pewne slogany synkretyzm buddyjsko-chrześcijański wykazuje się zawsze kompletną ignorancją w dziedzinie wiedzy. (zob. różnice buddyzmu z katolicyzmem)

Reinkarnacja w Biblii?
W Ewangelii św. Jana 3:3 znajdują się słowa: "W odpowiedzi rzekł do niego Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci, jeśli się ktoś nie narodzi powtórnie, nie może ujrzeć królestwo Bożego." Są one podstawą dla gnostyków i różnych sekt do uważania, że Jezus mówił o reinkarnacji. Oczywiste jest tutaj dowolne, wyrywkowe traktowanie słów Pisma i brak choćby nieco szerszego spojrzenia na napisany tekst.

Dialog i cechy wspólne
Jan Paweł II podkreśla, że wierzyć po chrześcijańsku, to znaczy dostrzegać w innych religiach to samo pragnienie, które leży u podstaw naszego pragnienia Boga. Choć nie można zgadzać się z wnioskami wypływającymi z Buddyzmu a tym bardziej jego powierzchownego pojmowania przez sekty to jednak widzimy, że buddyzm uznaje całkowitą niewystarczalność tego świata i dąży do stanu wyższej doskonałości, czasem może z naszego punktu widzenia niewłaściwie, ale szczerze i głęboko. (Na podstawie: Paweł VI "Evangelii muntiandi", Jan Paweł II wypowiedź 5.VI.1985)
Reinkarnacja jest więc całkiem niewłaściwym wnioskiem z dobrych przesłanek, że nasz świat nie jest doskonały i wystarczalny, i że naszym celem jest dążenie do doskonałości.


Polecane książki



Reinkarnacja - rzeczywistość czy złudzenie
autor: s. Michaela Pawlik OP
Co nas czeka po śmierci? Czy hipnoza potwierdza teorię reinkarnacji? Kto uczy prawdy: Kryszna czy Jezus? Reinkarnacja w świetle Biblii. Duchowość Wschodu i jej konsekwencje...
Kup książkę - Księgarnia katolicka Tolle et lege



Nasze materiały
** Katolicyzm a chrześcijaństwo
** Religie
** Sekty
** Antropozofia
** New Age

Wykorzystane materiały
** Marcin Masny "Czy chrześcijanin może być buddystą?
** ks. Kazimierz Bukowski "Religie świata wobec Chrześcijaństwa"
** Batman - Czarne strony Kościoła

Ranking stron o tematyce katolickiej


Reinkarnacja - kontrowersje, polemika
Umieść link do tej strony
kod do banera