Biografie świętych


Ostatnia modyfikacja tematu:
Dział "Wiara"
Encyklopedia OKIEM - strona główna




Poniżej przedstawiamy krótkie biografie świętych. Są to święci których dość ciężko znaleźć a o które to biografie zostaliśmy poproszeni w mailach.

Imię do chrztu, bierzmowania
Nadawane obecnie imiona można podzielić na trzy grupy.
1. Popularne, modne - takie jak Sabrina, Patrycja, Emilia, Patryk. Wielu osobom, które je nadają, wydają się niezwykłe i ciekawe, choć od kilka lat właśnie te imiona są najbardziej popularne. Wiążą się to z popularnością seriali telewizyjnych, napływami różnych innych kultur itp.
2. Naturalne - takie jak Maria, Agnieszka, Piotr. Dawniej powszechne dzisiaj zaniedbane, choć powracają. Imiona z dużą tradycją, mocno zakorzenione w naszej kulturze.
3. Dziwne i ciekawe - Rupert, Gracjan, Nonantola, Konsolata, Tubalkain. Wygrzebywane z imienników, często stosowane jako imiona zakonne.

Jak wybrać imię?
Oprócz brzmienia i znaczenia imienia czymś, o czym często się zapomina, jest święty patron. Ideałem byłoby zacząć poszukiwania nie od przeglądania list, lecz od cech patronów i tematów, którymi się opiekują. Wybrać raczej patrona ze względu na jego cechy niż imię ze względu na jakieś jego znaczenie lub - gorzej - związek z postacią z telewizyjnego tasiemca. Dawniej był również zwyczaj nadawania imion związanych z wybitnymi postaciami.

Magia imion
Oczywisty absurd, to wiązanie charakteru z imieniem. Opracowywane przez gazetowe wróżki, korzystające rzekomo z zapisków egipskich, asyryjskich, fenickich itp., są niczym innym jak wróżbiarstwem, a więc obrzędem niechrześcijańskim. Dalej przemysł magii rozwijany jest poprzez kamienie odpowiednie dla danych imion, kolory, zapach itp co jest New Age'owym zastępstwem dla religii. Owszem, można zauważyć pewien związek, lecz jest to inne zjawisko. Np. imię Ryszard kojarzy się z kimś silnym i dostojnym (jak Ryszard "Lwie Serce"), więc osoby bliskie będę podświadomie narzucały chłopcu o tym imieniu pewien typ zachowania. Innym zjawiskiem jest fakt że osobom o delikatnym charakterze będę podobały się dla ich dzieci imiona o delikatnym brzmieniu. Potem przy wychowaniu charakter będzie kształtowany właśnie przez rodziców o takim usposobieniu.


Krótkie biografie

Wiktoria
Oczywiście pochodzi od słowa Victoria - zwycięstwo a pochodzi od rzymskiej bogini, personifikacji zwycięskiej siły Jowisza. Znane są trzy święte o tym imieniu - wszystkie były męczennicami pierwszych wieków. Ta z 23 grudnia była męczennicą z Sabiny (pod Rzymem), gdzie być może została zabita gdyż odmówiła poślubienia poganina. Jej ciało spoczywa w Subiaco.

Inne święta Wiktorii to 11.02 i 17.11

Bł. Maria Wiktoria Fornari - ur. w 1562, wyszła za mąż i miała dzieci. Owdowiała w wieku 25, następnie w widzeniu Matka Boża powiedziała jej o tym, aby nie wychodziła za mąż powtórnie. Uczyniła wiele dla biednych dzieci zakładając zgromadzenie opiekujące się nimi. Zgromadzenie nosi potoczną nazwę "błękitne siostry". Zmarła w 1617 r.

Delfina
Delfina z Glandenes obchodzi swój dzień 27 września. Ur. w 1283 r. w zamku Puy-Michel w Langwedocji we Francji. Córka pana Puy Michel. Osierocona w dzieciństwie, wychowywana przez ciotkę, zakonnicę św. Katarzyny w Sorbo. Tercjarka franciszkańska. W wieku 16 lat wyszła za Elzeara - przyszłego świętego, księcia Sarbo, ojca chrzestnego papieża Urbana V. Małżonkowie postanowili żyć w celibacie. Delfina została dwórką królowej Sanchi w Naples. Owdowiała, kiedy Elzar zmarł w trakcie podróży do Paryża. Po śmierci królowej Sanchi sprzedała swoje dobra, pieniądze rozdała ubogim i wyjechała do Prowansji, gdzie żyła samotnie. Zmarła 26 listopada 1369 r. i pochowana została obok męża w Apt. Patronka tercjarek i panien. młodych.

Emilia
Emilia de Rodat ur. w 1878 r w zamku Druellesw Rodezach (Francja). Wychowana przez babcię. Uczyła się w misji św. Cyryla gdzie w wieku 18 lat została nauczycielką. Próbowała życia zakonnego w trzech różnych zgrupowaniach, ale żadne jej nie pasowało. W 1815 rozpoczęła nauczanie biednych dzieci i w rok później założyła dla nich fundację opiekującą się 40 dziećmi. W swoim życiu założyła 38 instytucji opiekujących się dziećmi, biednymi, więźniami, sierotami, dbając o ich edukację. Zmarła 19 września 1852 roku. Kanonizowana w 1950 r. Jej święto wypada 19 września.

Emilia Tavernier ur 19.02.1800 r. w Montrealu w Kanadzie jako najmłodsze z 15 dzieci swoich rodziców. Osierocona młodo i wychowana przez ciotkę. Od najmłodszych lat miała wiele współczucia dla biednych i pokrzywdzonych. Wyszła za mąż za bogatego i pobożnego farmera. Urodziła trójkę dzieci, z których wszystkie zmarły za młodu. Mąż zmarł, gdy miała 27 lat. Wówczas podjęła decyzję o poświęcenia życiu biednym i przyjęła Maryję Bolesną jako swoją przewodniczkę. Swój dom przeznaczyła na schronisko dla biednych dzieci, wykorzystywanych, zgwałconych, chorych, niedorozwiniętych, bezdomnych, imigrantów. Przez 15 lat prowadziła tę pracę sama, rozwijając swą działalność. W 1841 biskup zadecydował o pomocy jej dziełu przez zakon córek św. Wincentego a Paulo, ale uniemożliwiła to decyzja o ich przeniesieniu do Paryża. Znalazły się jednak kobiety - kanadyjki, które z własnej woli poświęcały się służeniu tej sprawie. W 1844 został uformowany zakon Sióstr Opatrzności. W chwili śmierci Emilii w 1851 roku w zakonie było już 50 sióstr. Obecnie w zakonie pracuje ponad 6000 sióstr w wielu krajach. Emilię beatyfikowano w 2001 r. Dzień jej wspomnienia przypada 23 września - w dzień jej śmierci.

Gabriela
Maria Gabriella Sagheddu Ur. w 1914 na Sardynii (Włochy) w rodzinie pasterzy owiec. W dzieciństwie często zbuntowana i krytyczna, nie przekraczała jednak granic lojalności. W wieku lat 18 została szlachcianką, przystąpiła do katolickiego ruchu "Azione Cattolic" i jej charakter został nieco utemperowany. W wieku 21 lat wstąpiła do surowego zakonu w Grottaferrata. Miała okazje zrozumieć wtedy wielką wartość modlitwy. Ofiarowała wtedy swoje życie całkowicie za zjednoczenie chrześcijan. Gdy to zrobiła zachorowała po raz pierwszy w swoim życiu i w 15 miesięcy później zmarła - 23.04.1939. W 1957 ciało zostało odnalezione w stanie nietkniętym. Beatyfikowana w 1983. Jest patronką chorych, biednych, osieroconych. Jej wspomnienie przypada 22 kwietnia.

Gracjan
Św. Gracjan był rzymskim żołnierzem, który poniósł śmierć męczeńską wraz ze św. Felinusem w czasie prześladowania Decjusza ok. 250 w Perugii. Relikwie znajdują się od 959 w Arona we Włoszech. Kanonizowany jeszcze w czasach przed-kongregacyjnych przez zapewne lokalnego biskupa, więc nie jest znana data tego wydarzenia. Jego święto przypada 1 czerwca.
W różnych źródłach występują jeszcze dwaj święci Gracjanie - pierwszy, biskup Tours z IV wieku (oryginalne imię jego to jednak Kacjan) i św. Gracjan - mnich z XII wieku.

Patrycja
Patrycja z Neapolu ur. w VII w. w Konstantynopolu w rodzinie nobilitowanej, związanej z dworem cesarskim. Aby uciec przed zaaranżowanym małżeństwem pojechała na pielgrzymkę do Jerozolimy, a stamtąd do Rzymu. Tam została zakonnicą. Tak powróciła do Konstantynopola, rozdała ubogim majątek a następnie podjęła pielgrzymkę do Neapolu do grobów apostolskich i męczenników. Zmarła w 665 w Neapolu. Są informacje że jej przechowywana krew co jakiś czas wraca do stanu ciekłego. Jej wspomnienie przypada 25 sierpnia
Patrycja z Nikomedii - Poniosła męczeńską śmierć z całą rodziną w 304r. w Nikomedii w Turcji. Żona św. Macedoniusa, matka św. Modesty. Jej wspomnienie przypada 13 marca.

Natalia
Natalia Urodziła się w Sabigotho w Hiszpanii. Pochodziła z rodziny półarabskiej. Jako żona św. Aureliusza przyjęła chrzest i zmieniła imie na Natalia. Miała dwoje dzieci. Żyli pod okupacją arabską, gdzie nie wolno było publicznie wyznawać katolicyzmu. Za to, że jednak oboje z mężem to czynili, zginęli śmiercią męczeńską 27 lipca 852 r. W ten dzień również przypada jej święto. Patronka męczenników i konwertytów.
Natalia z Nikodemii żona św. Adriana z Nikodemii. Św. Adrian był oficerem więzionym za wiarę i skazanym na śmierć męczeńską w 304 r. Natalia utrzymywała przy życiu w więzieniu jego i jego towarzysza. Zmarła naturalną śmiercią w 311 r. Jej wspomnienie przypada na 1 grudnia. Wspomożycielka męczonych więźniów.

Patryk
Święty Patryk żył na przełomie IV i V wieku (389-461), pochodził ze Szkocji, prawdopodobnie z Cumbrii. Jego ojcem był dekurion rzymski (urzędnik cesarski w miasteczku). W wieku 16 lat został porwany przez piratów i przewieziony jako niewolnik do Irlandii, gdzie nauczył się celtyckiego. Zbiegł z niewoli i powrócił do Brytanii, gdzie zgodnie z postanowieniem z czasu niewoli oddał się na służbę Bogu. Przebywając już w rodzinnym domu miał proroczy sen, w którym Bóg nakazał mu powrót do Irlandii i chrystianizację tego kraju. Patryk został duchownym, a w 432 r. przyjął święcenia biskupie. Wkrótce wyruszył w swoją powtórną podróż do Irlandii. Tym razem jego celem było niesienie nauki o Bogu. Schrystianizował większość Irlandii stale podróżując. Nawrócił niemal wszystkich lokalnych władców. Jego święto - będące narodowym świętem Irlandii, przypada 17 marca. Wzywany dla ochrony przed wężami i w razie ukąszenia, patron inżynierów, Irlandii, Nigerii.
Góra strony



Nasze materiały
** Halloween - strona

Wykorzystane materiały
** serwis KATOLIK.PL
** serwis OPOKA
** Indeks świętych (anglojęzyczny)