"Odbieranie ludzkiego życia
wskazuje na to, że człowiek zwątpił w wartość swego istnienia"

Jan Paweł II



Służba życiu - cytaty


Ostatnia modyfikacja tematu:
Dział "Służba życiu"
Dział "Moralność"
Encyklopedia OKIEM - strona główna


Aborcja a zdrowie kobiety

Według danych Swiatowej Organizacji Zdrowia, każdego roku z powodu powikłań po zabiegu aborcji umiera 50-100 tyś. kobiet. Aborcja może także skutkować trwałym okaleczeniem lub poważnym urazem psychicznym, które ujawniają się w kilka dni czy tygodni po zabiegu, ale bywają szczególnie odczuwalne dopiero w kilka lat później.
Skutki fizyczne aborcji:
Infekcja narządu rodnego, która może się rozszerzyć na narządy miednicy lub całą jamę brzuszną, jest najczęstszym powikłaniem związanym z chirurgicznym przerywaniem ciąży (49% przypadków). "Zdarza się, że infekcja przebiega w sposób dyskretny aż do chwili, kiedy dochodzi do powikłania w postaci wstrząsu septycznego, który nie leczony doprowadza do zespołu wykrzepiania ogólnego (...). Brak specjalistycznego leczenia kończy się w takich wypadkach śmiercią kobiety" (Sikorski, Baszak).
Krwotok - wiąże się z rozdarciem macicy lub szyjki macicy albo z zakażeniem spowodowanym rozwojem drobnoustrojów w niedokładnie oczyszczonej jamie macicy. Jeśli krwotok występuje na zewnątrz dróg rodnych, kobieta zwykle szuka pomocy lekarskiej, lecz jeśli krew wypływa do jamy brzusznej, może dojść do uszkodzenia narządów wewnętrznych, zapalenia otrzewnej, wstrząsu krwotocznego.
Niepłodność - "Przeniesienie mikroorganizmów z szyjki macicy do jajowodów i jamy macicy może spowodować zapalenie narządów miednicy małej, niepłodność, przewlekłe bóle brzucha i zwiększenie ryzyka ciąży pozamacicznej wskutek częściowego zarośnięcia jajowodu (...). Całkowite zarośnięcie jajowodu prowadzi do niepłodności: nie może dojść do połczenia się plemnika z komórką jajową" (Chazan).
Poronienia - "Odsetek samoistnych poronień u kobiet, u których doszło po aborcji do powikłań zapalnych wzrasta nawet do 22 proc." (Chazan).
Przedwczesne porody - na skutek niedomagania szyjki macicy, osłabionej podczas szybkiego siłowego, rozrywającego mięśnie rozciągania w czasie zabiegu aborcyjnego.
Rak piersi - "Badania przeprowadzone w USA w 1994 roku wykazały, że ryzyko raka piersi u kobiet, które były w ciąży i dokonały aborcji jest o 50% wyższe w porównaniu z kobietami, u których ciąża zakończyła się w inny sposób" (Chazan).
U kobiet, które przeszły aborcję, częściej występują nawracające stany zapalne dróg rodnych, zaburzenia miesiączkowania z brakiem owulacji, a podczas następnych ciąż częściej stwierdza się łożysko przodujące, przyrośnięte.
Cytaty za: prof. Radzisław Sikorski, dr Ewa Baszak, Medyczne skutki aborcji, "Służba Życiu" V/2000 prof. Bogdan Chazan, Aborcja i zdrowie kobiety, "Służba Życiu" V/2000
Psychika po aborcji
Zaburzenia psychiczne spowodowane aborcją, określane są wspólną nazwą syndromu postaborcyjnego. Są one równie groźne jak następstwa fizyczne przerywania ciąży, często jednak kobiety nie poddają się leczeniu i są pozostawione same sobie z tym ciężkim okaleczeniem psychicznym.
Skutki psychiczne aborcji:
100% badanych kobiet doświadcza smutku, poczucia straty, 92% ma poczucie winy, 85% zaskoczyła intensywność negatywnych emocji związanych przebytą aborcją, 81% czuje się skrzywdzone, 81% myśli wciąż o zabitym dziecku, 73% cierpiało na depresję, 73% czuje się nieswojo w obecności dzieci, 69% czuje niechęć do współżycia seksualnego, 65% miało tendencje samobójcze, 61% zaczęło nadużywać alkoholu, 23% podjęło próby samobójcze. (wg badań opublikowanych przez dr Speckhardt na Uniwersytecie Minnesota w 1985 r.)
Chroniąc życie poczętego dziecka, chronisz jenocześnie zdrowie kobiety - jego matki!

Dokumenty

Z Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych (1948 r.):
Art. III "Każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby".
Z Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej:
Art. 38. "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia".
Z Konwencji o Prawach Dziecka Narodów Zjednoczonych (1989 r.):
"Dziecko, z uwagi na swoją niedojrzałość fizyczną oraz umysłową, wymaga szczególnej opieki i troski, w tym właściwej ochrony prawnej, zarówno przed, jak i po urodzeniu".

Naukowcy o poczęciu

"Rozwój człowieka jest procesem ciągłym od poczęcia aż do śmierci".
prof. dr hab. med M. Rybakowa

"W życiu dziecka wyróżniamy kilka okresów. Okres płodowy obejmuje czas od poczęcia do narodzin. (...) Najbardziej dynamiczny wzrost i rozwój dziecka odbywa sie w okresie płodowym"
prof. dr hab. Zofia Bielańska - Osuchowska

"Żywot człowieka rozpoczyna się w momencie poczęcia, tj. zapłodnienia, i kończy się w momencie śmierci".
prof. dr hab. med. R. Klimek, członek Królewskiego Towarzystwa Lekarskiego w Londynie

"Komórkę jajową od momentu zapłodnienia nazywamy zarodkiem, ale nie ulega wątpliwości, że jest to człowiek".
prof. dr hab. med. B. Chazan, specjalista krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii

"Człowiek jest człowiekiem od poczęcia".
dr hab. med. K. Wiśniewska-Roszkowska

Przyjęcie do wiadomości faktu, że życie człowieka rozpoczyna się w momencie poczęcia, powinno u każdego, niezależnie od wyznawanego światopoglądu, prowadzić do bezwarunkowego szacunku wobec życia każdej poczętej istoty ludzkiej.