Czakramy


Ostatnia modyfikacja tematu:
Dział "Nauka"
Dział "Medycyna niekonwencjonalna"
Encyklopedia OKIEM - strona główna


Spis treści
** Informacje ogólne
** Abstrakcje o czakramie wawelskim
** Czakramy w ciele
** Katolik i czakramy


Informacje ogólne

Co to jest czakram?

Słowa czakram używa się na określenie węzła rzekomej energii. Może to dotyczyć ciała człowieka, globu, przedmiotów. Za emiter służą gruczoły, kamienie, kopce itp.

Wiek czakramów

New Age'owcy twierdzą, że czakramy ziemi powstały zanim powstały kamienie. Ponieważ najstarsze kamienie pochodzą jeszcze z czasów, gdy kula ognistej magmy ochładzała się, więc czakramy musiałyby pochodzić z co najmniej tego okresu. Ponieważ części Ziemi ulegały wówczas ciągłym zmianom, to czakramy musiałyby nie być wytworem żadnej materii, ani od niej zależeć. Jak w takim razie wytłumaczyć ich związek z Ziemią, która przecież porusza się nieustannie?


Abstrakcje o czakramie wawelskim

Kosmici

Pani Eugenia Fedorowicz - zajmująca się psychotroniką - w 1980 roku nawiązała bezpośredni kontakt z kamieniem [czakramem w Krakowie], w wyniku czego z ogromnej wysokości zobaczyła wawelskie wzgórze sprzed trzydziestu tysięcy lat. Prawdę mówiąc, nie było jeszcze wzgórzem, zaledwie wysepką oblaną wodami rzeki. Biwakowali tam ludzie, którzy przybyli z kosmosu, aby złożyć w tym miejscu jabłko, buławę i kryształy. (cytat za Dziennikiem Polskim 2001.07.05)

Appoloniusz

Kazimierz Chodkiewicz, polski emigrant, piłsudczyk, teozof i mason twierdzi, że w I wieku po Chrystusie nad Wisłę miał przywędrować Apolloniusz z Tyany, który w miejscu, gdzie później usytuowano królewski zamek, zakopał jeden ze swych amuletów. 18 maja 1935 roku, o godzinie 10.57, w czasie pogrzebu marszałka Piłsudskiego talizman przebudził się.(za Dziennikiem Polskim 2001.07.05)

Król

Michał Kaszowski, niegdyś fotoreporter, dzisiaj jasnowidz, twierdzi, że przez Polskę - a raczej przez ziemie, na których kiedyś miało powstać polskie państwo - przeszedł jeden z Trzech Króli.(za Dziennikiem Polskim 2001.07.05)

Indyjski guru

Tadeusz Kudliński twierdził, że opowiadano mu, że w 1959 roku pojawił się tajemniczy student z Indii, który miał wówczas powiedzieć, że przed wiekami Wawel odwiedził riszi, święty nauczyciel.(za Dziennikiem Polskim 2001.07.05)

Pochodzenie legendy wawelskiej

Legenda pojawiła się na początku XX wieku. Związana być może z postacią teozofki Borzobohatej, która miała rzekomo kontakty z kapłanami Brahmy. Oni to podobno prosili kiedyś o wejście do krypty Gereona, aby tam modlić sią przy jednym z kamieni. Rewelacje te zawiozła być może do Indii inna teozofka, Wanda Dynowska, która w czasie swych podróży opowiadała o ezoteryzmie Krakowa. Zaowocowało to z pewnością pewnym zainteresowaniem ze strony Hindusów, których pojawienie się na zamku umacniało legendę. (za Dziennikiem Polskim 2001.07.05)


Czakramy w ciele

7 czakr

Wg wierzeń hinduskich w ciele człowieka znajduje się 7 głównych węzłów energetycznych - od krocza do czubka głowy. Wszelkie choroby są wynikiem braku równowagi (cokolwiek by to miało oznaczać) między którymiś czakrami. Wzmacnianie może odbywać się poprzez medytacje barw, wąchanie zapachów, przebywanie w określonych miejscach, rozmyślanie, słuchanie pewnych utworów itp.

Więcej czakr

Okazuje się, że czakr jest więcej. Każdy narząd, każda część ciała ma swoją czakrę, związaną z jedną czakr głównych. Na taki węzeł energetyczny można działać poprzez różnorodne techniki (nie mające oczywiści nic wspólnego z leczenim).

Czym są czakry

Czakry główne skupine są w kundalini - kanale energetycznym. Wszystko to jest niewidoczne, gdyż są to elementy ciała astralnego. Okazuje się, że bez nich nie można byłoby marzyć o rozwoju duchowym (czyli np. religijność jest dzięki czakrom). Wszystkich czakr jest 88.000. Ponieważ nie sposób sobie wyobrazić, że ktoś je policzył, liczba ta musiała zostać w jakiś sposób objawiona.

Medycyna holistyczna

Czakramy są jaskrawym przypadkiem medycyny holistycznej. Teoria ta mówi że WSZYSTKIE choroby spowodowane są zaburzeniem równowagi energetycznej organizmu. Różne działy medycyny new-age'owskiej proponują różne czynniki działające na ową równowagę. Działanie na czakramy ma być działaniem bezpośrednio na ową energię.

Czakro-terapia

Do czakro-terapii używa się np. kamyków półszlachetnych. Wpier należy je oczyścić przz trzymanie przez 72 godziny w kieliszkach z solą. Następnie pacjent kładzie się na podłodze, umieszczając na czakrach te kamienie. Medytacja trwa przez 20 min, przy czym zabieg powtarza się przez kilkanaście dni. Nikt nie ma prawa dotykać kamieni, bo energia zostanie zepsuta. Każdy uzdrowiciel ma oczywiście swoje niuanse tych "technik".

Autohipnoza

Główną techniką pracy nad czakrami jest mantrowanie, medytacja. Zatapianie we własny umysł prowadzi do coraz większego napięcia, po którym w zaawansowanej medytacji następuje przeskok do stanu "bez świadomości''. Owo doświadczenie jest tak niezwykłe, że doprowadza większość ludzi do uzależnienia. Znikają wówczas problemy, osiąga się łączność z wszechświatową nicością. Należy jednak podkreślić, że stany owe nie mają nic wspólnego ze zdrowym funkcjonowaniem mózgu. Co więcej, wpływają bezpośrednio na wadliwe funkcjonowanie gruczołów dokrewnych kory mózgowej itp. (zob. hipnoza)


Katolik i czakramy

Inna tradycja duchowa

Czakramy ciała związane są z hinduistyczną koncepcją wszechświata. Postawy takie są nie do pogodzenia z katolicyzmem. Mantra najczęściej jest oddawaniem czci, bądź przywoływaniem imion bożków. Stoi to w jawnej sprzeczności z pierwszym przykazaniem.

Okultyzm

Podczas praktyk związanych z rozwijaniem czakramów dostępuje się czasem stanów o niespotykanych właściwościach. Zapaleńcy mówią nawet o lewitacji. Stany takie, nienaturalne dla człowieka o ile ni pohodzą od Boga mogą pochodzic jedynie od szatana - jest więc to związane z okultyzmem. Więcej o tym na stronie o spirytyzmie

Modlitwa o uwolnienie z okultyzmu

Jestem słaby, Panie. Potrzebuję Twego Ducha, by móc iść w wierności drogą wyrzeczenia, które pozwalasz mi dziś czynić. Odnów we mnie Twych siedem darów Ducha Świętego, w tym dar bojaźni i pobożności, które pozwalają mi wołać: Abba Ojcze; dar roztropności, który pozwala mi na rozeznanie, jaki jest koniec otaczającego mnie świata i wszystkich spraw. Panie, Ty przyoblekłeś się w nasze ciało, byśmy byli wolni jako dzieci Boże. Przyjdź i wyzwól nas dziś. Dozwól byśmy mogli wołać: Abba Ojcze. Panie, ponieważ pogrążyłem się na drodze okultyzmu, ponieważ zaangażowałem swoją wolność w tę sprawę, dlatego pragnę dziś zanurzyć się w Twej drogocennej Krwi. Jezu, ofiaruję Ci swe życie. Przyjdź i napój je Krwią i Wodą wytryskującą z Twego Serca. Panie, Ty pozwoliłeś na to, by Cię ukrzyżowano. Stałeś się bezsilny po to, abym ja dziś został uwolniony z mych kajdan, abym został wyzwolony ze wszystkich złych wpływów, które mnie wiążą. Amen. (za Katolickim Serwisem Apologetycznym)
Materiały

Nasze materiały
*** Artykuł o odkryciu czakramu wawlskiego (z przymrużeniem oka)
*** Medycyna alternatywna
*** New Age

Ciekawe miejsca
*** Świadectwo o. Jacquesa Verlinde - wieloletnie poznawanie technik w Indiach, okultyzm, hipnoza itp.