Rozważania adwentowe


Ostatnia modyfikacja tematu:
Encyklopedia OKIEM - strona główna


.Tydzień I. 1- 2- 3- 4- 5- 6 .II. 1- 2- 3- 4- 5- 6 .III. 1- 2- 3- 4- 5
.Grudzień. 17- 18- 19- 20- 21- 22- 23- 24- 29- 30- 31 .Styczeń. 2- 3- 4- 5- 6- 7- 8- 9- 10- 11- 12



Rozważania pochodzą z książki "Z Jezusem Szczęśliwi codziennie", autorstwa s. Anny Kawa, urszulanki Unii Rzymskiej i ks. Józefa Stali, kapłana diecezji tarnowskiej. Rozważania można zaprenumerować w formie maila. Książka została wydana przez Dom Wydawniczy Rafael


31 grudnia

Jezus wczoraj i dziś i na wieki ten sam

1. Wprowadzenie

Przeminął kolejny rok kalendarzowy, przeminął kolejny rok naszego życia. Przemija i cóż, że przemija. Po to jest chwila, by minęła. "Marność nad marnościami" - powiada Kohelet, wszystko jest marnością. Cóż przyjdzie człowiekowi z całego trudu, jaki zadaje sobie pod słońcem? Pokolenie przychodzi i pokolenie odchodzi (Koh 1,2-4a). "Na początku było Słowo" (J 1,1). W ostatni dzień roku przyjmijmy na nowo tę prawdę - Bóg był!, Bóg jest!, Bóg będzie! Za zapomnienie o Jego obecności w życiu codziennym, przeprośmy Boga.

2. Myśli św. Jana Vianneya

Chciał w tej tajemnicy (we Wcieleniu) ukryć swą wielkość i potęgę, lecz Jego miłosierdzie promieniuje ze wszystkich stron (Myśli, s. 33)

3. Nauczanie Ojca Świętego Jana Pawła II

"Psalmista głosi: "Wielki jest Pan, godzien wszelkiej chwały, budzi trwogę najwyższą, większą niż inni bogowie. Bo wszyscy bogowie pogan są tylko ułudą, Pan zaś stworzył niebiosa" (ww. 4-5). Dzięki liturgii i modlitwie wiara zostaje oczyszczona z wszelkich wypaczeń, porzucamy bożków, którym w życiu codziennym zbyt łatwo poświęcamy część samych siebie, a lęk przed transcendentalną sprawiedliwością Boga ustępuje miejsca żywemu doświadczeniu Jego miłości. 4. Przechodzimy teraz do drugiego obrazu, który rozpoczyna oświadczenie, że Pan jest królem (por. ww. 10-13). Teraz do pieśni włącza się wszechświat, razem ze swymi najbardziej tajemniczymi i mrocznymi elementami, takimi jak morze, zgodnie ze starożytną koncepcją biblijną: "Niech się radują niebiosa i ziemia weseli, niech szumi morze i wszystko, co je napełnia. Niech się cieszą pola i wszystko, co na nich rośnie, niech wszystkie drzewa w lasach wykrzykują z radości przed obliczem Pana, który już się zbliża, by osądzić ziemię" (ww. 11-13). Jak stwierdzi św. Paweł, także stworzenie, wraz z człowiekiem, "z upragnieniem oczekuje (...), że również i ono zostanie wyzwolone z niewoli zepsucia, by uczestniczyć w wolności i chwale dzieci Bożych" (Rz 8, 19,21). Pragniemy teraz przedstawić chrześcijańską interpretację tego Psalmu, jakiej dokonali Ojcowie Kościoła, którzy widzieli w nim zapowiedź Wcielenia i Ukrzyżowania - znaku paradoksalnej królewskości Chrystusa" (Psalm 96 - Śpiewajcie Panu pieśń nową, Audiencja generalna 18 września 2002, LO 12 (2002), s. 33).



Zaprenumeruj rozważania na maila

Tak tanie książki tylko tutaj!

Dom Wydawniczy Rafael
© s. Anna Kawa, ks. Józef Stala, Rafel, Marcin Niewalda 2003